Na Rynku Głównym w Krakowie

Rynek w Krakowie jesienną porą
Udostępnij!
5/5 (ocen: 2)

Każdy kto przyjeżdża do Krakowa na wycieczkę musi chociaż raz wybrać się na Krakowski Rynek – jeden z najsłynniejszych, najładniejszych i największych w Polsce. Jest on w kształcie kwadratu, a długość każdego z boków wynosi 200 metrów. Jako główny plac miasta pełni swoją funkcję od 1257 roku czyli czasów księcia Bolesława Wstydliwego. Początkowo skupiał handlarzy i kupców oferujących rozliczne towary, ale też odbywały się tu pokazy kuglarzy, średniowiecznych grajków i inne tego typu imprezy. Prowadzi tu aż 11 ulic, z czego najsłynniejsze są dwie – Floriańska i Grodzka.

Zabytki Krakowskiego Rynku

Rynek znajduje się na trasie Drogi Królewskiej. W przeszłości szły tędy orszaki koronacyjne i pogrzebowe, a teraz ta sama trasa łączy najpiękniejsze i najważniejsze zabytki miasta. Wszystkie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród najważniejszych – obowiązkowych atrakcji Rynku Głównego w Krakowie wymienić trzeba Piękną Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – czyli kościół Mariacki pełen arcydzieł sztuki. Znajdziecie w nim między innymi wspaniały ołtarz Wita Stwosza.

Na Rynku stoi też maleńki kościółek świętego Wojciecha – niestety nie pełni on już funkcji sakralnych. Wymieniając słynne zabytki nie możemy nie wspomnieć o najsłynniejszej w Polsce hali targowej czyli Sukiennicach. Mało kto wie, że oprócz kramów z pamiątkami są w budynku tym także kawiarnie restauracje i wejście aż do dwóch muzeów – jednego z oddziałów Muzeum Narodowego i do krakowskich podziemi. Po jednej stronie tychże Sukiennic stoi wieża dawnego ratusza zburzonego w roku 1820, a po drugiej pomnik Adama Mickiewicza. Wokół całego placu zobaczycie piękne zabytkowe kamienice. W jednej z nich mieści się Muzeum Historyczne miasta Krakowa. W innej ma siedzibę kabaret „Piwnica Pod Baranami”. We wszystkich funkcjonują sklepy z pamiątkami, lokale gastronomiczne albo artystyczne galerie.

Na krakowskim Rynku prawie codziennie odbywają się jakieś imprezy, koncerty albo jarmarki.

Podczas zwiedzania miasta warto skorzystać z usług przewodnika po Krakowie, który sprawnie oprowadzi nas po jego najważniejszych zabytkach.

Artykuł podarowany przez autorkę portalu Turystyczne Propozycje, gdzie znajdziecie sporo innych artykułów o krakowskich zabytkach, muzeach i atrakcjach. https://turystycznepropozycje.pl/tag/krakow/

Podobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top