Wawel otwiera renesansowe ogrody dla turystów

Kraków Wawel - widok na zamek z lotu ptaka
Udostępnij!
5/5 (ocen: 1)

Ostatnimi czasy, kiedy wprowadzone zostały obostrzenia sanitarno – epidemiologiczne wszystkie obiekty turystyczne zostały zamknięte. W tym także Zamek na Wawelu oraz towarzyszące mu ogrody. Dobra wiadomość jest taka, że już za chwileczkę, już za momencik, znowu będziemy mogli udać się na spacer po tych pięknych ogrodach.

Ogrody na Wawelu odtworzono w oparciu o opinię archeologów, którzy z zachowanych inwentarzy zamkowych oraz dokumentów wiedzieli, że pomiędzy wschodnią elewacją zamku a zewnętrznym obwodem fortyfikacji istniały od XVI w. ogrody królewskie.

 

Po raz pierwszy zostały otwarte dla zwiedzających w czerwcu 2015 roku. Podzielone na taras górny ( łączy w sobie elementy renesansu oraz średniowiecza), taras dolny (nawiązujący do epoki renesansu) oraz winnicę.

Od poniedziałku, 4 maja 2020 r. Zamek Królewski na Wawelu udostępni dla zwiedzających dziedziniec zewnętrzny oraz dziedziniec arkadowy, a także renesansowe ogrody.

 

 

„Chcąc zachować wszelkie wymogi bezpieczeństwa wynikające z nadal obowiązujących ograniczeń sanitarno – epidemiologicznych, w pierwszym etapie postanowiliśmy udostępnić zwiedzającym tereny wzgórza” – podała w komunikacie dyrekcja instytucji.

 

Wejście do ogrodów prowadziło będzie przez bramę przy kaponierze pod „Kurzą Stopką”.

 

Mamy ogromną nadzieję, że już niedługo włączony zostanie kolejny etap udostępniania Zamku dla zwiedzających, podczas którego stopniowo przywracane zostaną wejścia do stałych ekspozycji.

Na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu możemy przeczytać:

Ogrody będą dostępne w godzinach:

  • poniedziałek 9.30-16.00
  • wtorek-niedziela 9.30-17.00
    wejścia co pół godziny; ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem

wstęp: normalny 5 PLN, ulgowy 2 PLN (płatność gotówką i kartą)
wejście do ogrodów i sprzedaż biletów: od strony ul. Kanoniczej, przez bramę przy kaponierze pod Kurzą Stopką (tzw. brama Austriacka)

  • zwiedzanie w dni bezdeszczowe, indywidualne, bez przewodnika; czas zwiedzania – do 30 min.
  • limit osób przebywających jednocześnie na terenie Ogrodów Królewskich – 60, w tym 15 na tarasie górnym
  • zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu i używania indywidualnych środków ochrony; przy wejściu do ogrodów nie zapewniamy płynu do dezynfekcji
  • nie ma możliwości rezerwacji zwiedzaniaPodobało się? Zasubskrybuj i bądź na bieżąco:


Scroll to Top